Description
A köles liszt hatása
A kölest élettani hatásai és íze ellenére évek óta elfelejtik, de az utóbbi évtizedekben új erőre kapott népszerűsége.
Tápanyagban gazdag gabonaféle, mely a fogyókúrázóknak is ideális, hiszen alacsony a kalória- és a magas a rosttartalma.
A köles liszt tulajdonságai
A köles és így a köles liszt is javítja az anyagcserét és csökkenti a „rossz” koleszterinszintet. Nagy mennyiségben tartalmaz magnéziumot, vasat, cinket, mangánt, foszfort, káliumot, kalciumot, szilíciumot, rezet, nátriumot, valamint C-, P-, E- és komplex B-vitamint tartalmaz. Vas és magnéziumtartalma miatt remek megoldás a vérszegénységgel vagy krónikus fáradtsággal küzdők számára. Bizonyítottan csökkenti a migrénes rohamok számát és kordában tartja az asztmát.
Rengeteg más pozítiv tulajdonsága is van még ezen kívül: Prebiotikumként működik (hozzájárul a jó baktériumok mennyiségének növeléséhez), javítja a hangulatot (segíti a szerotonin termelődését), jó minőségű fehérjeforrás (csupán 50 gramm fedezi a napi javasolt fehérjebevitel 12 százalékát).
A köles liszt felhasználása
A köles lisztet számtalan módon használhatjuk: sűrűsíti a leveket, szószokat, kenyérhez, palacsintához, süteményekhez adhatjuk. Kellemes, enyhén édeskés íze van.
A köles (illetve a köles liszt) kiváló forrása a következőknek:
Kálium – Az emberi szervezet átlagosan 150 g káliumot tartalmaz, a szükséges napi bevitel mennyisége 2-3 gramm. Szükség van rá a vércukorszint szabályozásában, illetve anyagcseréje szorosan kötődik a szervezet vízforgalmának szabályozásához, a gyomorsav termelődéséhez, és számos enzim normális működéséhez is.
Kalcium – A kalciumnak a csontok szilárdságának biztosításán kívül meghatározó szerepe van az idegek és izmok ingerelhetőségében, az izom összehúzódásban, sőt még a véralvadásban is.
Magnézium – segít csökkenteni a fáradtságot, kimerültséget. Az idegek, az izmok és számos enzim működéséért felelős. Jelentős szerepe van a szénhidrátok, a zsírok, a nukleinsavak és a fehérjék anyagcseréjében, továbbá az energiatermelő és – felhasználó folyamatokban. A kalciummal, a foszforral és az A-vitaminnal együtt hat a legjobban.
Foszfor – A foszfor a második legnagyobb mennyiségű ásványi anyag a szervezetben. Segít fenntartani az egészséges csontokat és fogakat, elengedhetetlen az idegrendszer működéséhez, a fehérje-, szénhidrát-, zsír anyagcseréhez, számos enzim működéséhez.
Vas – segít a vörösvértestek és a hemoglobin megfelelő előállításában. Vas nélkül az oxigén nem lenne képes eljutni a sejtekhez, vagyis a vas kellő mennyiségű jelenléte esszenciális a szervezet életképességének szempontjából.
Cink – Segít megőrizni a haj, a bőr és a köröm egészségét. Szabályozza a hormonok szintézisének folyamatát, így közvetett úton befolyásolja a hormonrendszer megfelelő működését is. Emellett a cink a nehézfémek ártalmas hatásaitól is védi a szervezetet, vagyis általános detoxikáló szerepe is van.
Összetevők
Köles liszt
Tárolása
Tárolja száraz és hűvös helyen, szorosan lezárt csomagolásban.
A köles liszt szénhidráttartalma 100g-ban: 73g
Tápérték
100 g-ban
Egy adagban (50 g)
RI%* 50 g-ban
Energiaérték
1612 kJ / 384 kcal
806 kJ / 192 kcal
10%
Zsír
– Telített zsírsav
3,6 g
0,7 g
1,8 g
0,35 g
3%
2%
Szénhidrát
– Cukor
72,8 g
0 g
36,4 g
0 g
14%
0%
Rost
5,9 g
2,95 g
–
Fehérje
12,1 g
6,05 g
12%
Só**
0,08 g
Reviews
There are no reviews yet.