Leírás
A hajdinapehely tulajdonságai
A hajdina, más néven pohánka a keserűfűfélék családjába tartozik, mégis sokszor a gabonafélékhez sorolják, mert lisztes szilikát tartalmú magját a búzához hasonlóan fogyasztják. Barnás magjai vannak és kellemes íze, jellegzetes, enyhén diós. Tápanyagban rendkívül gazdag növény.
A hajdinapehely hatása
Értékes vitaminforrás és antioxidáns, a B-vitamcsoport majdnem minden tagját tartalmazza, valamint E-vitamint, P-vitamint (rutin) és flavonoidokat.
A hajdinát, P-vitamin tartalma miatt régen a hajdinát a magas vérnyomás csillapítása miatt is fogyasztották, mint gyógynövényt. A P-vitaminnak köszönhetően erősödnek a kötőszövetek, az érrendszer, a rutin részt vesz a sejtfal regenerálódási folyamatában, továbbá használják a vénás betegségek kezelésénél.
Magas rosttartalmának hála, támogatja az emésztést, használható a székrekedés kezelésében, és egyes daganatos megbetegedések (pl. vastag- és végbéldaganat) megelőzésében.
A hajdinapehely felhasználása
A hajdina alkalmazható a Candida fertőzés kezelésére ajánlott diétában. Eszerint az étrend szerint nem fogyaszthatók fehér lisztből készült kenyerek, pékáruk, kelt tészták. Ezek kiváltására a teljes kiőrlésű lisztből előállított készítmények mellé a hajdinából készült termékek is felsorakozhatnak. A kórképben megnőtt B-vitamin- és nyomelemszükséglet fedezésére is jól felhasználható a hajdina.
A kéntartalmú aminosavak (pl metionin) a máj elzsírosodását és betegségeit segíti. A hajdina gazdag metioninforrás, ennek köszönhetően alkalmas gyógyétrendbe történő beépítésre is.
Fogyasztható gyümölcslébe/joghurtba/kefirbe keverve, vagy müzliként magokkal, aszalványokkal, friss gyümölcsökkel ízesítve. Továbbá egyszerűen vízben vagy tejben megfőzve, kásaként is kitűnő reggeli lehet.
A hajdinapehely kiváló forrása a következőknek:
Magnézium – segít csökkenteni a fáradtságot, kimerültséget. Az idegek, az izmok és számos enzim működéséért felelős. Jelentős szerepe van a szénhidrátok, a zsírok, a nukleinsavak és a fehérjék anyagcseréjében, továbbá az energiatermelő és – felhasználó folyamatokban. A kalciummal, a foszforral és az A-vitaminnal együtt hat a legjobban.
Vas – segít a vörösvértestek és a hemoglobin megfelelő előállításában. Vas nélkül az oxigén nem lenne képes eljutni a sejtekhez, vagyis a vas kellő mennyiségű jelenléte esszenciális a szervezet életképességének szempontjából.
Cink – Segít megőrizni a haj, a bőr és a köröm egészségét. Szabályozza a hormonok szintézisének folyamatát, így közvetett úton befolyásolja a hormonrendszer megfelelő működését is. Emellett a cink a nehézfémek ártalmas hatásaitól is védi a szervezetet, vagyis általános detoxikáló szerepe is van.
A hajdinapehely elkészítése
A hajdinapehely rendkívül egyszerűen elkészíthető köretnek vagy kásának: mindössze főzd össze 1,5x mennyiségű húslevessel vagy tejjel (attól függően, hogy milyen célból készíted) és lefedve 5 percig főzd. Elkészülte után ízesítsd egyénileg édes vagy sós változatra.
Összetevők
Hajdinapehely
Tárolása
Tárolja száraz és hűvös helye, szorosan lezárt csomagolásban.
Tápértéke
100 g-ban
Egy adagban (50 g)
RI%* 50 g-ban
Energiaérték
1556 kJ / 368 kcal
778 kJ / 184 kcal
9%
Zsír
– Telített zsírsavak
3,0 g
0,65 g
1,5 g
0,33 g
2%
2%
Szénhidrát
– Cukor
68,5 g
0 g
34,3 g
0 g
13%
0%
Rost
8,7 g
4,4 g
–
Fehérje
12,4 g
6,2 g
12%
Só**
Értékelések
Még nincsenek értékelések.