Leírás
A tönkölyliszt eredete
A tönkölybúzát egyes kutatások szerint már i.e. 6000 környékén Délnyugat-Ázsiában is termesztették, egészen a 19. századig a legnépszerűbb gabonaféle volt. A 20. században más búzafajok váltak kedveltebbé, de a tönkölybúzát a mai napig előszeretettel fogyasztják a tudatosan étkezők.
A fehér tönkölyliszt tulajdonságai
A fehér tönkölylisztnek nagyon magas a tápanyagtartalma, gazdag fehérje-, vitamin és ásványi anyag-forrás. A B12-vitamint leszámítva megtalálható benne a teljes B-vitamin-csoport, ezen kívül E-vitamin tartalma is jelentős. Rezet, vasat, magánt, cinket, kálium, kalciumot, magnéziumot, foszfort és szelént is tartalmaz.
Esszenciális zsírtartalma kedvezően hat az idegrendszerre.
A fehér tönkölyliszt hatása
Könnyen emészthető, nem terheli a szervezetet, a benne lévő anyagok viszonylag gyorsan felszívódnak az emberi szervezetben. Hosszú távú, rendszeres fogyasztásával csökkenthető a koleszterinszint s az érfalakon lerakódott zsírréteg.
Alacsony kalóriatartalmával jól alkalmazható fogyókúrás étrendekbe, kis mennyiségben is csillapítja az éhségérzetet. Arra azonban figyeljünk, hogy a tönköly nem gluténmentes, lisztérzékenyek diétájában nem alkalmazható.
A fehér tönkölyliszt gazdag forrása a következőknek:
Kálium – Az emberi szervezet átlagosan 150 g káliumot tartalmaz, a szükséges napi bevitel mennyisége 2-3 gramm. Szükség van rá a vércukorszint szabályozásában, illetve anyagcseréje szorosan kötődik a szervezet vízforgalmának szabályozásához, a gyomorsav termelődéséhez, és számos enzim normális működéséhez is.
Kalcium – A kalciumnak a csontok szilárdságának biztosításán kívül meghatározó szerepe van az idegek és izmok ingerelhetőségében, az izom összehúzódásban, sőt még a véralvadásban is.
Magnézium – segít csökkenteni a fáradtságot, kimerültséget. Az idegek, az izmok és számos enzim működéséért felelős. Jelentős szerepe van a szénhidrátok, a zsírok, a nukleinsavak és a fehérjék anyagcseréjében, továbbá az energiatermelő és – felhasználó folyamatokban. A kalciummal, a foszforral és az A-vitaminnal együtt hat a legjobban.
Foszfor – A foszfor a második legnagyobb mennyiségű ásványi anyag a szervezetben. Segít fenntartani az egészséges csontokat és fogakat, elengedhetetlen az idegrendszer működéséhez, a fehérje-, szénhidrát-, zsír anyagcseréhez, számos enzim működéséhez.
Vas – segít a vörösvértestek és a hemoglobin megfelelő előállításában. Vas nélkül az oxigén nem lenne képes eljutni a sejtekhez, vagyis a vas kellő mennyiségű jelenléte esszenciális a szervezet életképességének szempontjából.
Mangán – A mangán hatása komplex. Egyrészt számos enzim felépítéséhez és működéséhez szükséges. Az enzimműködés befolyásolásán keresztül a mangán kellő mennyisége elengedhetetlen egyes hormonok (főként a pajzsmirigy- és nemi hormonok) előállításához.
Cink – Segít megőrizni a haj, a bőr és a köröm egészségét. Szabályozza a hormonok szintézisének folyamatát, így közvetett úton befolyásolja a hormonrendszer megfelelő működését is. Emellett a cink a nehézfémek ártalmas hatásaitól is védi a szervezetet, vagyis általános detoxikáló szerepe is van.
Összetevők
Tönkölybúza liszt
Tárolása
Tárolja száraz és hűvös helye, szorosan lezárt csomagolásban.
A fehér tönkölyliszt szénhidráttartalma 100g-ban: 62g
Tápérték
100 g-ban
Egy adagban (50 g)
RI%* (50 g-ban)
Energiaérték
1412 kJ / 334 kcal
706 kJ / 167 kcal
8%
Zsír
– Tetelített zsírsav
2,26 g
0,51 g
1,13 g
0,26 g
2%
1%
Szénhidrát
– Cukor
62,47 g
3,04 g
31,24 g
1,52 g
12%
2%
Rost
5,93 g
2,97 g
–
Fehérje
12,89 g
6,45 g
13%
Só**
0,01 g
Értékelések
Még nincsenek értékelések.