Leírás
Az aszalt vörösáfonya hatása
Az aszalt gyümölcsök támogatják, segítik az emésztési folyamatokat, erősítik az immunrendszert, gyulladáscsökkentő hatással bírnak, támogatják a szív- és érrendszer megfelelő működését, antioxidáns tartalmuk miatt daganatellenes hatásúak, és védenek a különböző baktériumoktól és vírusoktól.
Természetesen mint minden aszalvány, a vörösáfonya is tele van vitaminnal, ásványi anyaggal. Kiváló bélhurut és hasmenés ellen, vizelethajtó hatással rendelkezik, csökkenti a koleszterinszintet, erősíti az immunrendszert, védi a szabadgyökök ellen a sejteket, elősegíti a nyálkahártya regenerációját, fogyasztó hatású, bőrregeneráló tulajdonsággal rendelkezik, és csökkenti a stresszt.
Az aszalt vörösáfonya magas flavonoid tartalma miatt, erős antioxidáns hatású. A flavonoidok védik szervezetünket a káros oxidációs folyamatoktól, óvják testünket az öregedéstől. Ezen anyagok fogyasztása segíthet megelőzni a krónikus betegségeket, az érelmeszesedés, a koleszterin lerakódást, szívinfarktus, bőrproblémákat, de segíthetségünkre van a rák elleni küzdelemben is. Komoly szerepet játszhat az akut és krónikus húgyúti fertőzések kezelésében.
Mire jó az egész aszalt vörösáfonya?
A különféle sütemények kedvelt alapanyaga, ezért érdemes az ünnepi menü részeivé is tenni e gyógyító finomságokat. Nagyon jól mutat muffinokban vagy püspökkenyérben. Ezen felül különböző főételekhez, salátákhoz, reggeli müzlikhez/gabonapelyhekhez is kimondottan ajánlott. Azonban kétségtelenül önmagában fogyasztva a legfinomabb.
Az aszalt vörösáfonya gazdag forrása a következőknek:
C-vitamin – elősegíti az immunrendszer megfelelő működését, de átfogó, központi szerepe van testünk működésében. B1-vitamin együtt a stressz elleni védekezésben segít, hatására a vénákban ritkábban keletkeznek vérrögök, így csökken a szívroham és az embólia veszélye. (Bővebben tudsz olvasni blogunkban: https://heavenuts.hu/ezek-az-elelmiszerek-erositik-az-immunrendszert/ )
E-vitamin – Legfőbb funkciója az antioxidáns hatás, a szabadgyök-fogó sajátság.
Béta-karotin – A szervezet a béta-karotint szükség szerint A-vitaminná alakítja át (egységnyi mennyiségű A-vitamint hatszor annyi béta-karotinból állít elő). Az A-vitamin fontos a jó látás és a nyálkahártyák egészsége szempontjából. Antioxidánsként viselkedik, ezért csökkentheti a rák bizonyos fajtáinak kockázatát. Egyes kutatások szerint a béta-karotinban gazdag étrenddel csökkenhet a tüdő-, bőr-, gyomor-, vastagbéldaganatok száma.
Vas – segít a vörösvértestek és a hemoglobin megfelelő előállításában. Vas nélkül az oxigén nem lenne képes eljutni a sejtekhez, vagyis a vas kellő mennyiségű jelenléte esszenciális a szervezet életképességének szempontjából.
Kálium – Az emberi szervezet átlagosan 150 g káliumot tartalmaz, a szükséges napi bevitel mennyisége 2-3 gramm. Szükség van rá a vércukorszint szabályozásában, illetve anyagcseréje szorosan kötődik a szervezet vízforgalmának szabályozásához, a gyomorsav termelődéséhez, és számos enzim normális működéséhez is.
Magnézium – segít csökkenteni a fáradtságot, kimerültséget. Az idegek, az izmok és számos enzim működéséért felelős. Jelentős szerepe van a szénhidrátok, a zsírok, a nukleinsavak és a fehérjék anyagcseréjében, továbbá az energiatermelő és – felhasználó folyamatokban. A kalciummal, a foszforral és az A-vitaminnal együtt hat a legjobban.
Foszfor – A foszfor a második legnagyobb mennyiségű ásványi anyag a szervezetben. Segít fenntartani az egészséges csontokat és fogakat, elengedhetetlen az idegrendszer működéséhez, a fehérje-, szénhidrát-, zsír anyagcseréhez, számos enzim működéséhez.
Kalcium – A kalciumnak a csontok szilárdságának biztosításán kívül meghatározó szerepe van az idegek és izmok ingerelhetőségében, az izom összehúzódásban, sőt még a véralvadásban is.
Cink – Segít megőrizni a haj, a bőr és a köröm egészségét. Szabályozza a hormonok szintézisének folyamatát, így közvetett úton befolyásolja a hormonrendszer megfelelő működését is. Emellett a cink a nehézfémek ártalmas hatásaitól is védi a szervezetet, vagyis általános detoxikáló szerepe is van.
Mangán – A mangán hatása komplex. Egyrészt számos enzim felépítéséhez és működéséhez szükséges. Az enzimműködés befolyásolásán keresztül a mangán kellő mennyisége elengedhetetlen egyes hormonok (főként a pajzsmirigy- és nemi hormonok) előállításához.
Az aszalt vörösáfonya összetevői
Szárított vörösáfonya 51%, cukor, napraforgóolaj
Az egész aszalt vörösáfonya tárolása
Tárolja száraz és hűvös helyen, szorosan lezárt csomagolásban.
Az egész aszalt vörösáfonya kalória tartalma: 324 kcal / 100 g
Tápérték
100 g-ban
Egy adagban (50 g)
RI%* 50 g-ban
Energiaérték
1411 kJ / 338 kcal
708 kJ / 169 kcal
8%
Zsír
– Telített zsírsav
0,37 g
0,05 g
0,19 g
0,03 g
Értékelések
Még nincsenek értékelések.