Érzékeny vagy a gluténra vagy sem?

Akár századunk kulcsszava is lehetne a mentes kifejezés, hiszen napjainkban számtalan élelmiszerre intoleránsak, érzékenyek vagyunk, és ezt a „mentes” étrendekkel, diétákkal igyekszünk élhetővé tenni önmagunk, illetve a betegségben érintett szeretteink számára. Az érzékenyítési rátán, avagy az ételintoleranciát okozó összetevők listáján a prímet mindenképpen a glutén viszi. Összefoglalónkban igyekeztünk hasznos portfóliót készíteni a gluténérzékenységről, annak hátteréről, a követendő diétáról, és górcső alá vettük a gluténmentes ételeket is.

Rém a konyhából: A glutén

A cöliákia, lisztérzékenység szintén a gluténérzékenységre alkalmazott kifejezések, melyekkel egyre több helyen találkozhatunk. A búzafélék egyik fehérjéjét nevezik gluténnek, amit az arra érzékenyek szervezete képtelen feldolgozni.

Az igazság az, hogy három gabonaféle (búza, rozs, árpa) glutén-fehérjéje tartalmaz egy, a lisztérzékeny szervezet számára toxikus elemet, a gliadint. Ez az, amit a gluténérzékenyek szervezete nem bír feldolgozni, így az immunrendszerük ellenanyag-termelésbe kezd, ezáltal pedig autoimmun folyamatokat generál. A gliadin nyomán károsodás keletkezik a vékonybél bolyhaiban, ami akár súlyosan befolyásolhatja a tápanyagok felszívódását, zavarokat okozva abban.

A vékonybél nyálkahártyája begyullad, emésztési zavarok lépnek fel, csökken a tápanyagfelszívódásban résztvevő bélbolyhok mérete, sőt, ezek el is halhatnak idővel. A tápanyagfelszívódás zavara pedig akár olyan súlyos mértéket ölthet, ami már a teljes szervezet épségét befolyásolja.

Újkeletű vagy mindig is létezett a gluténérzékenység

A nagy öregek sokszor hangoztatják, hogy ők a rozsdás szöget is megehették, semmi bajuk nem lett, és többen csak divatos betegségnek tartják a gluténérzékenységet. A kenyér alapélelmiszer minden háztartásban, ezért is nehéz megemészteni, hogy gondot okozhat az emésztésben. Sajnos nem csak egy hóbortról van szó, amikor lisztérzékenységet, cöliákiát, gluténintoleranciát emlegetünk, ez a nagyon is létező probléma egyre többek életében okoz problémát.

Régen kevesebb feldolgozott élelmiszer, több háztáji került az asztalra, ez is erősíti a tényt, miszerint a gluténérzékenység civilizációs betegség, ami az egészségtelenebb életmóddal, a félkész és gyors ételek térhódításával minden eddiginél határozottabban lép színre. Ugyanakkor öröm az ürömben, hogy emellett jelenkorunk diagnosztikai feltételei is jóval fejlettebb szinten vannak, mint korábban, ahogy a prevenció és tudatos önvizsgálat is egyre többek életében jut szerephez.

Bárkinél kialakulhat

Mi állhat a gluténérzékenység hátterében

Mivel a glutén érzékenység kapcsán nem allergiáról beszélünk, hanem autoimmun folyamatokról, ezért jellegéből adódóan gyógyíthatatlan és megelőzni sem tudjuk a kialakulását, ugyanakkor jó hír, hogy megfelelő étrend kialakításával és tudatos odafigyeléssel élhetővé tehetjük azt.

Bár az életmód befolyásolhatja a kialakulását, mégsem ez a közvetlen oka a gluténérzékenység létrejöttének, mivel ez a betegség genetikailag determinált, vagyis, ha mindenre odafigyelsz, de hajlamod van rá, akkor is utolérhet.

Így jelzi a szervezeted, ha érzékeny vagy a gluténra

A cöliákia jellemző tünetei elsősorban az emésztőrendszert érintik:

  • puffadás,
  • hasmenés,
  • hasi panaszok, fájdalom, görcs,
  • székrekedés,
  • zsíros fényű széklet,
  • Emésztéssel összefüggő, nem hasi tünetek:
  • étvágytalanság,
  • súlyingadozás: fogyás vagy hízás,
  • szájban kialakuló afták,
  • hajhullás,
  • repedezett körmök,
  • állandó fáradtságérzet,
  • gyakori fejfájás,
  • menstruációs panaszok,
  • ízületi panaszok,
  • végtagzsibbadás,
  • bőrtünetek.

A tüneteket egyetlen módon orvosolhatjuk, illetve enyhíthetjük, méghozzá az étkezési szokásaink megreformálásával, a glutén mellőzése révén.

Ne hazárdírozz a gluténérzékenységgel

Gluténmentes étrenddel a gluténérzékenység tünetmentessé tehető, a diétázás előtt azonban mindenképpen javasolt szakemberhez fordulni a tüneteinkkel, hogy biztosak lehessünk abban, gluténérzékenyek vagyunk-e. Ez azért is fontos, mert a cöliákia számos tünete megegyezik más betegségek (pl. IBS, stressz stb.) tüneteivel is.

Már az első tüneteknél javasolt orvost felkeresni a patikai gyorstesztek helyett, hogy időben elkezdhessük az életminőségünk javítását tudatos étrend kialakításával. Bár egyértelmű adat nem áll rendelkezésre arról, hogy hazánk lakosságának hány százaléka szenved gluténérzékenységben, néhány kutatás szerint ez az arány a lakosság 1-2, más adatok szerint akár 10%-át is jelentheti, ami minden esetben százezreket érint.

Azok számára, akik nem küzdenek ilyenfajta érzékenységgel, a gliadin ártalmatlan, és ebben az esetben értékes fehérje, ami segíti a jóllakottságérzés kialakulását. Nem javasolt indokolatlan módon gluténmentes diétát tartani, vagyis azoknak kiiktatni étrendjükből a glutént, akik nem gluténérzékenyek, mivel a glutént nem tartalmazó ételek szénhidráttartalma, glikémiás indexe magasabb a gluténtartalmúakénál. Ráadásul a gluténmentes ételek B-vitaminban és magnéziumban is szegényebbek, így ezek hiányát is okozhatja indokolatlan esetben a gluténmentes diéta.

Amikben segíthetünk neked

  • Találj gyorsan szakorvosi vizsgálatot gluténérzékenységed kiderítésére ITT.
  • Tudj meg többet a gluténérzékenységről ITT.
  • Szerezz be egészséges finomságokat a gluténmentes diétádhoz ITT.

Tetszett a termékajánló? Akkor oszd meg az ismerőseiddel

Szólj hozzá!

Értesülj legújabb akcióinkról, iratkozz fel hírlevelünkre!

Értesülj elsőként a legújabb termékekről és az akciókról!